تبلیغات
پرواز نو - آسیب جنسى دوران نوجوانی و جوانی

پرواز نو

جمعه 8 مرداد 1389

آسیب جنسى دوران نوجوانی و جوانی

نویسنده: میلاد نوین   

شخصى از امام صادق (علیه السلام) در مورد گناه استمناء (مالش آلت تناسلى و بیرون آمدن نطفه) سوال كرد، فرمود: گناه بزرگى است كه خداوند در قرآنش از آن نهى فرموده است، واگر من بدانم كسى چنین كارى مىكند با او هم غذا نمى شوم.

سوال كننده پرسید: این فرزند رسول خدا (صلى الله علیه وآله) آنچه در قرآن در این مورد آمده بیان فرمایید:

امام فرمود: در قرآن مىخوانیم:

فمن ابتغى وراء ذلك فاولئك هم العادون (262)

پس كسانى كه در غیر از موارد ازدواج و مالكیت كنیز، شهوترانى كنند، چنین افراد متجاوز هستند.

استمناء تحت جمله وراء ذلك است.

آن شخص پرسید: گناه زنا بزرگتر است یا گناه استمناء؟

امام فرمود: استمناء گناه بزرگى است، بعضى گویند فلان گناه از گناه دیگرى كوچكتر است ولى گناهان، همه در نزد خدا بزرگند زیرا نافرمانى خدا مىباشند و خداوند دوست ندارد بندگانى را كه نافرمانى مىكنند، و خداوند ما را از استمناء نهى كرده، زیرا استمناء از كار شیطان است.

و خداوند در قرآن می فرماید:

لا تعبدوا الشیطان انه لكم عدو مبین.

پیروى از شیطان نكنید چرا كه قطعا او دشمن آشكار شما است.

ان الشیطان لكم عدو فاتخدوه عدوا

قطعا شیطان دشمن شما است، پس او را دشمن خود بگیرید، و بدانید كه شیطان، طرفداران خود را دعوت به سوى خود مىكند تا آنها را به دوزخ در میان آتش سوزان بكشاند .مردى را نزد على (علیه السلام) آوردند كه استمناء كرده بود، على (علیه السلام) به دست او (آنقدر) زد كه سرخ شد، سپس از بیت المال وسائل ازدواج او را فراهم ساخت .

مقدمه ای بالا راهی برای بررسی پدیده شوم استمناء است که در میان نوجوانان و جوانان به عنوان یک اعتیاد و یک عادت نامطلوب شناخته می شود.که افراد مختلف بسته به نوع روحیاتشان چند روز تا چند سال و حتی ...با آن دست و پنجه نرم می کنند.امروز آسیب های این بیماری بر همه آشکار است و فرد مبتلا با دانستن این اثرات منفی کمتر سراغ ترک می رود بلکه نوعی شکست وسرخوردگی را احساس می کند .اما سوال های زیادی در مورد این بیماری پرسیده می شود:

چرا در اسلام استمناء حرام است اما نزدیكی با همسر حلال در صورتی كه هر در باعث ریختن منی می شود؟
در مورد استمناء و ضرر آن، در بین دانشمندان علوم فیزیولوژی و روانشناسی دو نظریه عمده وجود دارد:
ا) عده ای آن را بی ضرر و امری عادی تلقی كرده اند.
2) عده ای دیگر ـ كه اكثریت می باشند ـ آن را یك بیماری روحی به حساب می آورند كه به دنبال خود ضررهای جسمی هم بوجود می آورد.
در مورد نظریه اول باید گفت كه هر چه پیش می رود تجربیات و مشاهدات و تحقیقات محققان آن را تضعیف می كند. علم جدید نشان داده است كه بیماری های جدی ای در اثر افراط در این كار بروز و ظهور پیدا كرده است. البته ـ همانطور كه گذشت ـ دانشمندان استمنا را در اصل یك بیماری روحی می دانند نه جسمی، ولی این بیماری روحی سرانجام بیماریهای جسمی را نیز ایجاد می كند. و لذا همانطور كه استمنا یك بیماری روحی است، باید از همین راه نیز درمان شود.
وقتی ماهیت استمنا معلوم شد، به نظر می رسد جواب شما معلوم باشد. ازدواج و مقاربت متعارف بیماری نیست؛ نیازی كاملا طبیعی است كه در مجرای خود جواب می گیرد. حال اگر این نیاز بخواهد از طریق غیر طبیعی خود پاسخ بگیرد، طبیعی است كه منجر به مشكلات روحی و روانی گردد.
به عبارت دیگر، آنچه در انسان طبیعی است میل به جنس مخالف است، و هر چه از این مسیر خارج شود غیر طبیعی است و ناشی از ناهنجاری و موجی بیماری است.از طرفی در استمنا عوامل تحریک کننده ی مرکز جنسی مغز تخیل، رویاپردازی،مشاهدهی صحنه و منظرهی خاص و لمس موضعی غیر از جنس مخالف است که همه به یک ارتباط خیالی و مجازی بر اساس قوه ی تخیل فردی منجر می شود . حال آنکه در ارتباط طبیعی فرد با تمام حواس خود جنس مخالف را درک می کند وارتباط کاملا مستقیم و طبیعی است وچون همه شرایط یک ارتباط طبیعی هموار است دیگر تصویر سازی و فشار به قوه خیال خود بی معناست.جالب است که جاییی خوانده ام که انرزی که یک بار  صرف خود ارضایی میشود  معادل 10 بار سکس طبیعی است.

جوانى دوران «بحران» غرائز مخصوصاً «غریزه جنسى» است.

این غریزه اگر به صورت صحیحى رهبرى نگردد خرد كننده ترین ضربت را بر پایه خوشبختى و سعادت جوانان خواهد زد، و سرنوشت آنها را به كلى دگرگون خواهد ساخت.

نیروهاى خلاّق آنها، همچون غنچه هاى ناشكفته پرپر شده نابود خواهند شد، و «نبوغ» و «ابتكار» آنان كه ممكن است سرچشمه افتخارات فراوانى براى خودشان یا اجتماع گردد مسلّماً به هدر خواهد رفت.

تعداد قربانیان این راه در میان جوانان كم نیستند و تعداد كسانى كه پس از بیدارى از خواب گران خود، دردناك ترین تأسف و ندامت را بر روح خود احساس مى كنند نیز فراوانند.

و بسیارند كسانى كه با آثار شوم این عدم رهبرى صحیح تا پایان عمر خویش دست به گریبان مى باشند!

بادانستن آثار و اسیب های این بیماری می توانیم ، عمق بدی و زشتی آن را درک کنیم و اینکه چرا دین اسلام این عمل مذموم را گناه می داند:

الف . آسیب های جسمانی‏

یكی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشكی، مرحله‏ بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است:

1. مرحله مشكل ساز (Problematic)

در افرادی كه مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی‏از خودارضایی عبارت است از:

الف. خستگی و كوفتگی، ب. عدم تمركز حواس ،ج. ضعف حافظه، د. استرس و اضطراب .

2. مرحله گرفتاری شدید

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:الف. خستگی و كوفتگی ، ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی، ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی، د. كمردرد،

ه. نازك شدن موها، و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی، ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشكلات مشابه

3. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد

الف. خستگی و كوفتگی ،ب. ریزش شدید موها، ج. تارشدن دید چشم ها، د. وز وز گوش ،ه. اختلال در کارکرد جنسی،

و. درد در كشاله ران،ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه.

نحوه پیدایش عوارض‏

در دانش پزشكی، روند پیدایش علایم یك بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه های كلینیكی، در شناخت هر چه بیشتر یك بیماری بسیار مهم است و می‏تواند پزشك را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری كمك كند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی كه به آن اشاره شد بیشتر توضیح داده شود تا با روند پیدایش این عوارض آشنا شود.

1. خستگی و كوفتگی: انقباض شدید و یك مرتبه تمام عضلات بدن در جریان این عمل  باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گلیكوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیكوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است ‏. در خودارضایی، به علت انقباض های مكرر عضلات بدن، ذخایر گلیكوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و كوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

2. ریزش مو: خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی كه در بدن ایجاد می‏كند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه می‏شود كه از عواقب آن ریزش موها و تاسی و ... می شود.

3. خود ارضایی مكرر باعث تحریك بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیك می‏گردد كه این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی، كمی حافظه ، عدم تمركز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است كه بین سلول های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد. برخی نیز بر این عقیده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است كه در هر بار تکرار از دست می رود این ذخایر عظیم انرژی - كه باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد - بیهوده و به طور مكرر از بدن خارج می‏شود و هر كدام عوارضی را به دنبال می‏آورند.

امام صادق‏علیه السلام نیز می‏فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی‏گوید و پاكشان نمی‏خواند و عذابی دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضایی كننده و كسی كه لواط دهد»3

ب . آسیب های روحی و روانی‏

ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏گیری، افسردگی، بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، كسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی است.

ج. آسیب های اجتماعی‏

ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگی مشترك‏ از عوارض اجتماعی این عادت نادرست است.

د. آسیب های معنوی و اخروی‏

هیچ یك از آسیب های پیش گفته، به اهمیت آسیب های معنوی نیست؛ زیرا آسیب های معنوی، جان و دل و به عبارت دیگر كنه حقیقت وجود آدمی را تباه می‏سازد. خودارضایی از نظر دین یك گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل می‏نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلی‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا یَكْسِبُونَ»؛ «چنین مباد! بلكه اعمال (ناشایست) دل های آنان را زنگار زده است».مطففین (83)، آیه 24. زنگ یا زنگار در اشیای مادی، همان چیزی است كه روی فلزات و اشیای قیمتی می‏نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگی آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ‏می‏فرماید: از آیه شریفه سه نكته استفاده می‏شود:

1. اعمال زشت، نقش و صورتی به نفس و روح انسان می‏دهند؛

2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمی حق و حقیقت را درك كند؛

3. نفس آدمی به حسب طبع اولیه‏اش صفا و جلایی دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك می‏كند.

پیامبر اكرم‏صلی الله علیه وآله وسلم در این باره می‏فرماید: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسی كه خودارضایی كند»

همراهان عزیز سعی داریم در مقاله دیگری به راهکار های درمانی و بسیار مفید بپردازیم . بنا براین حتما مقالات این بخش را دنبال کنید.

منابع:استفاده از مقالات بخش تبیان و کتاب (مشکلات جنسی جوانان) نوشته آیه اله مکارم.

 

نظرات() 
imvu credits hack
سه شنبه 15 اسفند 1396 09:53 ب.ظ
در صورتی که چیزی را به طور کامل درک نکنید، سوالاتی که در این قسمت مطرح می شوند،
به جز این پست، درک خوبی هم به همراه دارد.
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 06:29 ب.ظ
تلاش خیره کننده وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ مراقب باش!
need speed no limits hack
شنبه 5 اسفند 1396 09:13 ب.ظ
پست بسیار خوبی است من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و می خواستم این را بگویم
من واقعا لذت بردن از گشت و گذار در اطراف پست های وبلاگ شما.

در هر صورت من به اشتراک شما اشتراک می کنم و امیدوارم که شما خیلی زود نوشتید!
hack credits livejasmin
جمعه 4 اسفند 1396 01:45 ب.ظ
من اخیرا در حال مرور آنلاین بیش از 3 ساعت هستم
اما من به هیچ وجه هیچ مقاله جالبی مانند شما پیدا نشد.
قیمتش برای من مناسب هست.

به نظر من، اگر همه صاحبان وب و وبلاگ نویسان عالی کار کنند
محتوای شما همانطور که بود، اینترنت به احتمال زیاد زیاد خواهد بود
مفید تر از همیشه قبل از.
hack for cam4
دوشنبه 16 بهمن 1396 09:25 ب.ظ
این سایت بسیار جالب است.. این کار بسیار دشوار برای پیدا کردن نوشتن با کیفیت بالا مثل این روزهای شماست.
من واقعا از افرادی مثل شما قدردانی میکنم
مراقب باش!!
How long do you grow during puberty?
شنبه 14 مرداد 1396 05:50 ب.ظ
Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog
stand out. Please let me know where you got your design. Kudos
http://melonykaan.hatenablog.com/
جمعه 13 مرداد 1396 11:55 ق.ظ
I have learn a few just right stuff here. Definitely
value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt
you put to make this kind of fantastic informative website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :